Public Health

Junk Food isn’t Cheaper After All

1 Mins read

In fact it isn’t cheaper to eat highly processed food: a typical order for a family of four — for example, two Big Macs, a cheeseburger, six chicken McNuggets, two medium and two small fries, and two medium and two small sodas — costs, at the McDonald’s a hundred steps from where I write, about $28.

In fact it isn’t cheaper to eat highly processed food: a typical order for a family of four — for example, two Big Macs, a cheeseburger, six chicken McNuggets, two medium and two small fries, and two medium and two small sodas — costs, at the McDonald’s a hundred steps from where I write, about $28.

In general, despite extensive government subsidies, hyperprocessed food remains more expensive than food cooked at home. You can serve a roasted chicken with vegetables along with a simple salad and milk for about $14, and feed four or even six people. If that’s too much money, substitute a meal of rice and canned beans with bacon, green peppers and onions; it’s easily enough for four people and costs about $9.

Full story here.

   

Related posts
Health carePublic Health

Creating an effective care plan: The ultimate guide

3 Mins read
The care industry has been under huge scrutiny in the media in recent months. Care providers have had to make huge adaptations…
BusinessHealth carePublic Health

7 Incredibly Important Benefits of Purchasing Health Insurance

3 Mins read
No matter how healthy you are, at some point in your lifetime, you will probably need medical care. Health insurance provides a…
Health carePublic Health

3 Ways to Improve Your Health That Have Nothing to Do With Diet and Exercise

3 Mins read
There is no substitute for diet and exercise. Then again, there is no substitute for a lot of things. People talk about…